Tastati codul din imagine (doar cifre)
195.154.184.126

Autor: Bancherul.ro
2008-12-08 08:28

Naţionala de handbal feminin a Romniei s-a calificat cu punctaj maxim n grupa principală I la Campionatul European din Macedonia, după ce a nvins, duminică seară, Danemarca, cu scorul de 27-25 (10-13), n ultima dispută din grupa A preliminară.

Romnia a mai trecut n grupa A de Ungaria şi Franţa şi era deja calificată n grupa principală nainte de partida cu danezele.

Romnia a intrat bine n joc, conducnd cu 3-1 (min. 5), pe fondul unei apărări bune, dar şi a angajărilor surprinzătoare ale lui Amariei, pentru coechipiere, n faza ofensivă. Nordicele au egalat nsă, 3-3 (min. 9), pe fondul unor atacuri n grabă ale elevelor lui Radu Voina.

La jumătatea reprizei, tabela arăta doar 5-4, Romnia reuşind să se desprindă nsă un minut mai trziu, 7-4, prin Maier. "Zestrea" adunată cu greu a fost nsă rispită rapid, n minutul 18, Danemarca revenind la doar un gol, 7-6 şi apoi egalnd, prin Troelsen.

Tricolorele au plătit tribut n primul rnd replierii trzii, n condiţiile n care danezele au repus foarte rapid fiecare minge. Amariei a finalizat n continuare imbatabil, dar Troelsen a fost la rndul ei de neoprit (9-9, min. 23). Minutul 25 a adus Danemarcei avantajul pentru prima dată, după primul minut de joc (10-9), obligndu-l pe Radu Voina să ceară time-out.

Trei reuşite consecutive ale lui Moeller au dus scorul la un neverosimil 12-9 (min. 29), pentru ca la pauză să se nregistreze 13-10 n favoarea adversarelor.

Danemarca s-a detaşat la patru goluri (14-10, min. 32), profitnd de defensiva statică a Romniei, care nu a reuşit să blocheze nici şuturile de la distanţă, dar nici pătrunderile interilor adverşi. Pe de altă parte, forma mai slabă de joc a Cristinei Neagu a costat atacul Romniei, tnăra jucătoare ratnd cteva situaţii ca şi făcute.

Treptat, tricolorele au părut să-şi revină, datorită apărării n primul rnd, 17-15 (min. 40), şi apoi Brsan a redus şi mai mult, 17-16 (min. 42). Romnia a egalat, n sfrşit, prin Crap, 18-18 (min. 43), după două recuperări n apărare ale lui Amariei, jocul raţional al lui Lecuşanu, dar şi cteva intervenţii ale portarului Rădulescu.

Ramona Maier a marcat spectaculos din acţiune, aducnd Romnia n avantaj, 20-19, cu un sfert de oră nainte de final. Un minut mai trziu, tabela arăta 22-19, moment care a fost fatidic nsă pentru portarul Paula Rădulescu, care s-a accidentat grav la genunchiul stng, ţipnd de durere, după ce apărase un şut.

Handbalista tricoloră a părăsit terenul pe targă, aducnd ngrijorare maximă n tabăra echipei noastre, n privinţa jocurilor viitoare. Lecuşanu a continuat cu precizia n atac, 23-20, nsă Amariei şi Elisei-Ardean au fost eliminate pentru două minute, iar nordicele s-au apropiat la 23-22, iar apoi au egalat, pe fondul huiduielilor ntregii săli la adresa arbitrajului cuplului olandez.

Cu cinci minute nainte de final, scorul a fost 25-24, iar apărarea daneză a continuat să evolueze peste limita regulamentului fără a fi penalizată, n timp ce n atac nordicele au avut parte de multă ngăduinţă.

n minutul 57, Romnia avea două goluri, 26-24, iar un minut mai trziu, Lecuşanu a marcat un gol de generic, de la 7 metri, pentru 27-24, punctnd parcă victoria, cea mai grea, dar probabil şi cea mai "dulce", obţinută de tricolore pnă acum la Campionatul European din Macedonia.

Scor final: 27-25, iar victoria a fost dedicată secundului Vlad Caba, care a mplinit duminică 41 de ani.

Marcatoare:

Romnia - Lecuşanu 9 (6x7 metri), Amariei 5, Maier 4, Elisei-Ardean 3, Brsan 2, Neagu 1, Manea 1, Meiroşu 1, Crap 1.

Danemarca - Moeller 5, Skov 5, Troelsen 3, Fruelund 3, Aaen 3, Kristensen 2, Mikkelsen 2, Nielsen 1, Thorsgaard 1.

Reprezentativa tricoloră a obţinut şase puncte, maxim, din cele trei partide cu Ungaria (27-21), Franţa (30-25) şi Danemarca (27-25).

n urma acestor rezultate, Romnia s-a calificat n grupa principală I cu patru puncte, adică maxim, urmată de Danemarca şi Ungaria, cu cte un punct. Conform regulamentului, echipele se califică n faza grupelor principale cu punctajul acumulat din meciurile mpotriva celorlalte formaţii calificate din grupa preliminară.

Jucătoarele antrenate de Radu Voina vor avea o zi mai liberă doar luni, pentru că marţi vor debuta deja n grupa principală I, cu Spania (locul 2 n grupa B preliminară), de la ora 17.15.